Projelere altlık teşkil etmek emeliyle hazırlanan, arazinin topografik gidişatı ile beraber tüm ayrıntıları içeren haritalardır.

Plankote haritasının çıkartılması emeliyle ölçmeler, takribî 3-5 m.’de bir ayrıntı noktası, meylin değiştiği yerler, şevler, arazide varsa mevcut yapıları içerir.

Plankote Nedir?

Plankote, arazinin topografik vaziyeti ile beraber tüm ayrıntıları içeren ve projelere altlık teşkil etmek emeliyle hazırlanan haritalardır. Diğer bir ifadeyle; parsel bazında ya da muhakkak bir alan üzerinde sabit bir noktaya bağlanarak ya da muhakkak aralıklarla arazi kotlarını alıp, üzerindeki mevcut yapı ve diğer kuruluşlar tanımlanarak , değişik ölçekte çizilip hazırlanmasıdır.

( Harita mühendisleri tarafından farklı ölçme usulleri ile hazırlanan, arazinin topoğrafik yapısını gösteren harita cinsidir. )

Kübaj (Hafriyat) Nedir?

Kübaj ise, razinin topografik yapısını dikkate alarak yüksek hassasiyeli ölçüm aygıtları ile kazı ve dolgu harekâtlarının rakamsal olarak hacminin tanımlanması operasyonudur.

Yani özetle; Plankote, projelere altlık teşkil etmek emeliyle hazırlanan, arazinin topografik gidişatı ile beraber tüm ayrıntıları içeren haritalardır.

Kübaj hesabı ise arazinin topografisinde alana gelen başkalaşımın hacim türünden hesaplanmasıdır.

GEBZE MAG HARİTA

FORMU DOLDURUN SİZİ ARAYALIM